Stała wystawa "Spojrzenie Madonny" Drukuj

Od 14 marca 2015 r. w Domu Integracji Społecznej w Paszkówce można podziwiać wystawę/stałą ekspozycję prac pt.: Rękodzieło inspirowane sztuką ludową i sakralną Doliny Karpia „SPOJRZENIE MADONNY”.

 

Niniejsza wystawa została zrealizowana z myślą o popularyzacji lokalnej tradycji oraz zanikającej sztuki rękodzielniczej.

„Spojrzenie Madonny” to swobodne połączenie detali, z ikonograficzną tradycją malowania na desce. Na wystawie można podziwiać 30 obrazów wykonanych techniką malarstwo akrylowe na desce.

Kolaż sztuki ludycznej z elementami sacrum stanowi o jej wyjątkowości. Wykorzystane zostały także elementy heraldyczne przetransponowane na autorski język artysty, którym komunikuje się z odbiorcą. Ukrycie pośród bogatych detali szczegółu wskazującego na miejsce pochodzenia inspiracji, to swoista szarada będąca „perskim okiem” wysłanym w stronę odbiorcy, by rozejrzał się wokół siebie. Ascetyczna, drewniana deska jest tworzywem – podkładem dla bogatej formy i ornamentyki wykonanej techniką pozłotniczą. Drewno pochodzące z zanikającej już starej zabudowy, przeznaczonej do rozbiórki, zyskuje nowe życie, łącząc stare z nowym. Wystawa odkrywa elementy architektoniczne i malarskie sztuki sakralnej dla sztuki ludowej, znajdujące się w obszarze Doliny Karpia (gminy: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice, Zator) prezentując je w jednym miejscu.

Autorem prac jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Borys Fiodorowicz, który przemawia wyłącznie za pomocą swoich dzieł, sam pozostając anonimowy. Wiąże się to z filozofią wyznawaną przez twórcę,  iż w czasach, gdzie dominują „papierowi” bohaterowie i celebryzacja do świadomości odbiorcy przebija się jedynie wizerunek artysty, a nie jego dzieło. Dlatego na przekór tej tendencji pokazuje swoje obrazy, nie zdradzając swojej tożsamości.

Artysta jest twórcą oblicza „Madonny Zatorskiej”, przedstawionej z wymownym symbolem – rybą w dłoniach.  Wizerunek ten nosi drugie miano „Matki Boskiej z Pobiedru” ze względu na miejsce powstania.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w Domu Integracji Społecznej w Paszkówce (wstęp bezpłatny):

PN-SOB: po konsultacji telefonicznej w Kancelarii Parafialnej (tel. 33 879-30-67)

NDZ: 10:30 - 13.00