Orszak Trzech Króli złożył hołd Dzieciątku Drukuj

Pierwszy raz w naszej parafii, w święto Objawienia Pańskiego, przy siarczystym mrozie, z trzech stron: z Wielkich Dróg, Sosnowic i Paszkówki przybył do żłóbka na rynku przed kościołem, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu, Orszak Trzech Króli.  Orszakowi towarzyszyła zimowa, mroźna aura, ale to nie zniechęciło do wyjścia z domów wiele osób, które przemaszerowały w radosnym pochodzie do przygotowanej na rynku szopki. Zdjęcia - galeria 1

Królowie ze swoimi wspaniałymi, kolorowymi dworami:

- pod przewodnictwem Króla Kacpra Orszak Europejski mieszkańcy Wielkich Dróg w kolorach Czerwonych,

- prowadzony przez Króla Melchiora Orszak Azjatycki w zielonych barwach – mieszkańcy Paszkówki

- oraz z Królem Baltazarem Orszak Afrykański w niebieskich barwach – mieszkańcy Sosnowic, dotarli do szopki, aby pokłonić się i złożyć dary Nowonarodzonemu Dzieciątku. Po krótkiej inscenizacji, odczytaniu fragmentu Pisma świętego oraz zaśpiewaniu kolęd wszyscy udali się na Mszę świętą.

Nowa inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem mieszkańców.

Orszak Trzech Króli jest przedstawieniem Jasełek wystawianych w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w całej Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.