Góralskie kolędy Lassaków zabrzmią w naszym kościele Drukuj
Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu góralskiej, rodzinnej Kapeli Lassaków z Zakopanego.
Koncert odbędzie się w kościele w Paszkówce w niedzielę 22 stycznia o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

 

Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania. Te dwa góralskie rody połączyły się rodzinnie podwójnie. Dwóch braci Lassaków – "Heliosów" ożeniło się z dwiema siostrami z domu Maciata. Każda rodzina ma po dwie córki w podobnym wieku, którym przekazują tradycje góralskiego śpiewu, tańca, gry na skrzypcach i na innych instrumentach podhalańskich.

Obie rodziny są laureatami wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wygrali też Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina Lassakow została również nagrodzona na przeglądzie zespołów i grup rodzinnych "Przednówek w Polanach" w Kościelisku. Występowali też w Operze Góralskiej – "Jan Paweł II na Podhalu".

Janusz Lassak - jest muzykantem i nauczycielem muzyki góralskiej oraz technikiem budowlanym. Był on laureatem wielu konkursów i przeglądów w kraju i za granicą. Na Festiwalu „Na Góralską Nutę” w Chicago trzykrotnie z rzędu zdobył I miejsce i został uhonorowany nagrodą specjalną „Złóbcokami”. Ostatnio zdobył Nagrodę "Sabałowych Gęśli" na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Tomasz Lassak jest również technikiem budowlanym, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Gra na skrzypcach i basach. Wygrywał też Konkursy "Śpiewu Pytackiego" i Konkursy Dorożkarskie podczas Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem.

(źródło informacji: http://www.watra.pl/…/koledowanie-z-muzyka-rodziny-lassakow…)

 

Kapela Lassaków wystąpiła 8 grudnia 2016 przed Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych w czasie przedświątecznego spotkania w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy.
http://www.prezydent.pl/…/art,184,przedswiateczne-spotkanie…

 

Wizyta kapeli Lassaków w studio TVP Polonia:
http://www.tvp.pl/sess/tvplayer.php…