Serdecznie witamy na stronach parafii w Paszkówce!

 

Prawdziwie niezwykła jest ta Noc, w którą jaśniejące

Światło  Zmartwychwstałego Chrystusa zwycięża moc

zła i rozpala na nowo w sercach ludzi nadzieję i radość.

Św. Jan Paweł II

 

Szanowni Goście, Drodzy Parafianie!

 

Wielkanocny poranek znów przyniósł nam prastarą i wciąż nową wiadomość:

Chrystus Zmartwychwstał!

Echo tego wydarzenia, które zaczęło rozchodzić się z Jerozolimy dwadzieścia wieków temu, wciąż rozbrzmiewa w Kościele.

 

Niech wydarzenia paschalne i spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem, da Wam odwagę do radosnego i ofiarnego świadczenia o tym, że On żyje w Waszych sercach.

 

Niech Wasze świadectwo będzie Dobrą Nowiną, tam gdzie panuje jeszcze ciemność, smutek i lęk. Niech Wasza postawa wiary będzie światłem dla innych, aby podążając za Wami, mogli dostąpić nowego nieba i nowej ziemi, gdzie wszyscy będziemy żyli, jako jedna rodzina, dzieci jednego Ojca.

 

Wszystkim Gościom oraz Drogim Parafianom życzymy radosnych Świąt Zmartwychwstania i Radosnego Alleluja.           

 

Błogosławionych Świąt!

 

Z kapłańskim błogosławieństwem i modlitwą:

ks. Proboszcz z ks. Markiem i ks. Mirosławem

 Z dziejów Parafii

Obecna parafia w Paszkówce do roku 1966 nazywała się parafią w Pobiedrze. Pobiedr po I wojnie światowej przestał być jednostką administracyjną i stał się przysiółkiem gromady Paszkówka. Dlatego kardynał Karol Wojtyła drugiego listopada 1966 r. zdecydował o zmianie nazwy parafii z "parafia w Pobiedrze" na "parafia w Paszkówce".

 Początki tak Pobiedra, jak i znajdującej się w niej parafii, związane są z rycerskim rodem Radwanitów i sięgają najprawdopodobniej XIII w. Radwanici, wywodzący się od legendarnego rycerza Radwana, żyjącego w II połowie XI w., osadzani byli w latach 1227-1243 przez Konrada Mazowieckiego wzdłuż ówczesnej granicy księstwem śląskim. Mieli oni za zadanie pilnować zachodniego pogranicza ziemi krakowskiej. W okolicach dzisiejszych Wielkich Dróg Radwanici posiadali zespół osad zwanych Trebol (później Trzebol). Osada Pobiedr została założona przez jednego z członków Trzebolskiego, rycerskiego rodu Radwanitów  o imieniu Bodepor. Najstarsza wzmianka nazywa tę osadę Bodedre. Pierwsza wzmianka  o parafii Pobiedr pochodzi z 1325 r. z wykazu świętopietrza, które płacił pleban Mathius (Maciej). Była to pierwsza parafia w Korytarzu Radwanickim utworzonym w 1274 roku, kiedy to książę krakowski Bolesław Wstydliwy przekazał księciu opolskiemu tereny położone między rzekami Skawą a Skawinką.

 Paszkówka położona jest w gminie Brzeźnica, w powiecie wadowickim. Parafia swoim zasięgiem obejmuje cztery miejscowości: Bęczyn, Paszkówkę, Sosnowice i Wielkie Drogi z Trzebolem. Liczba parafian wynosi ponad 3500 wiernych, z czego na Paszkówkę przypada około 890 osób. W centrum Paszkówki znajduje się jej najpiękniejszy zabytek — kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Obok kościoła stoi Wiejski Dom Ludowy. We wsi działa również założona w 1864 roku Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka, Koło Gospodyń Wiejskich z zespołem folklorystycznym „Tańczące Kumoszki" oraz chlubiąca się ponad stuletnią tradycją jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Warto wspomnieć, iż dzieje parafii w Paszkówce zostały spisane w 1966 roku przez ówczesnego proboszcza, ks. Franciszka Kisiela. Również Koło Gospodyń Wiejskich od momentu swego powstania, czyli od 1937 roku, prowadzi swoja kronikę. 

Drugi kościół na terenie parafii

Kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Sosnowicach pochodzi z II. połowy XVI wieku. Wyposażenie z XVII–XIX w. Ściany, stropy kościoła oraz parapet chóru muzycznego pokryte są polichromią złożoną z motywów figuralnych i geometrycznych wykonaną w latach 1899–1903. We wnętrzu znajdują się m.in. trzy ołtarze późnobarokowe.

Czytaj całość...
Aktualnie jest 118 gości online
22 Kwietnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Heliodor, Kajus,
Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter,
Strzeżymir, Teodor
Do końca roku zostało 254 dni.

Od powstania strony:

odwiedzających: 5718370
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Szukasz pomocy?

Advertisement

Odwiedź nas też na:

Advertisement
Advertisement
Advertisement