Serdecznie witamy na stronach parafii w Paszkówce!

 

Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi…”

Niech ten czas Bożego Narodzenia będzie czasem radości i pokoju.

Wszystkim życzę Bożej mocy i siły by nie ulec zniechęceniu w czynieniu dobra.

A w nowym roku niech się spełnią dobre pragnienia.

Szczęść Boże.

 

Z dziejów Parafii


 

Obecna parafia w Paszkówce do roku 1966 nazywała się parafią w Pobiedrze. Pobiedr po I wojnie światowej przestał być jednostką administracyjną i stał się przysiółkiem gromady Paszkówka. Dlatego kardynał Karol Wojtyła drugiego listopada 1966 r. zdecydował o zmianie nazwy parafii z "parafia w Pobiedrze" na "parafia w Paszkówce".

 Początki tak Pobiedra, jak i znajdującej się w niej parafii, związane są z rycerskim rodem Radwanitów i sięgają najprawdopodobniej XIII w. Radwanici, wywodzący się od legendarnego rycerza Radwana, żyjącego w II połowie XI w., osadzani byli w latach 1227-1243 przez Konrada Mazowieckiego wzdłuż ówczesnej granicy księstwem śląskim. Mieli oni za zadanie pilnować zachodniego pogranicza ziemi krakowskiej. W okolicach dzisiejszych Wielkich Dróg Radwanici posiadali zespół osad zwanych Trebol (później Trzebol). Osada Pobiedr została założona przez jednego z członków Trzebolskiego, rycerskiego rodu Radwanitów  o imieniu Bodepor. Najstarsza wzmianka nazywa tę osadę Bodedre. Pierwsza wzmianka  o parafii Pobiedr pochodzi z 1325 r. z wykazu świętopietrza, które płacił pleban Mathius (Maciej). Była to pierwsza parafia w Korytarzu Radwanickim utworzonym w 1274 roku, kiedy to książę krakowski Bolesław Wstydliwy przekazał księciu opolskiemu tereny położone między rzekami Skawą a Skawinką.

Czytaj całość...

Drugi kościół na terenie parafii

 

Kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Sosnowicach pochodzi z II. połowy XVI wieku. Wyposażenie z XVII–XIX w. Ściany, stropy kościoła oraz parapet chóru muzycznego pokryte są polichromią złożoną z motywów figuralnych i geometrycznych wykonaną w latach 1899–1903. We wnętrzu znajdują się m.in. trzy ołtarze późnobarokowe.

Czytaj całość...
Aktualnie jest 43 gości online
17 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Antoni, Jan,
Rościsław
Do końca roku zostało 349 dni.

Od powstania strony:

odwiedzających: 3860760
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Szukasz pomocy?

Advertisement

Odwiedź nas też na:

Advertisement
Advertisement
Advertisement