Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Harcerze przekazali naszej parafii Betlejemskie Światło Pokoju

Jak co roku do naszego kościoła zawitało Betlejemskie Światło Pokoju. W czasie Rorat w środę 21 grudnia tradycyjnie przynieśli je harcerze, tym razem z trzech drużyn: 51 Drużyny Harcerskiej „Wędrownicy” im. Tadeusza Kościuszki, 17 Gromady Zuchowej „Dzielne Lwy” z Brzeźnicy oraz z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”. 

Na początku Mszy św. w uroczystej procesji z dziećmi z lampionami, ks. Marek wprowadził harcerzy niosących Betlejemskie Światło Pokoju przed ołtarz, gdzie druhna przeczytała formułę przekazania Światła, a ksiądz Marek zapalił lampion od płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego.

Betlejemskie Światło Pokoju od 32. lat wyrusza z Groty Narodzenia Pańskiego w drogę na cały świat mimo zmieniających się warunków politycznych. Jest to prawdziwy znak pokoju przekazywany pomiędzy narodami. Niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W naszym kościele będzie płonął nieprzerwanie u stóp ołtarza do Świąt Bożego Narodzenia. 

O tegorocznym haśle i idei Betlejemskiego Światła napisał na stronie https://swiatlo.zhp.pl ks. Marek Kiedrowicz – Kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP:

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 – „Światło dla ciebie” 

Już 32. raz przynosimy lampion, w którym płomień użycza nam światła i ciepła. Lampion chroni ten płomień przed wiatrem, który mógłby go z łatwością zgasić. I o ile w grudniu jest raczej zimno i potrzeba nam więcej ciepła niż nikły płomyk lampki może nam oferować, to nawet tak mały płomień, skutecznie potrafi ogrzać oraz rozjaśnić i oświetlić otoczenie.

Okazuje się, że płomień lampy czy świecy ma znaczenie. Nawet w dzisiejszym świecie — świecie elektryczności rozjarzonym żarówkami, ledami, neonami… są sytuacje, gdy płomień jest niezbędny, gdyż jego blask i ciepło mogą nawet uratować życie. 

Płomień, który powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego, pozwala odkryć ważne dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów wartości i uczy być ich stróżami. Swoją wędrówkę rozpoczął w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Zatem nie sposób nie dostrzec związku Betlejemskiego Światła Pokoju z Jezusem, który rodząc się w Betlejem, staje się człowiekiem i będąc Bogiem, dzieli się prawdą o tym, kim jest Bóg. Od tamtej chwili możemy poznawać Boga, patrząc na Jezusa i słuchając, co do nas mówi — w ten sposób rozpoczęła się nowa era w życiu ludzkości. Pozostaje tylko pokazać ludziom Jezusa, opowiedzieć o Nim, przekazać Jego słowa… A to okazuje się zadaniem niełatwym. I tak przez wieki prawda o Jezusie Bogu — człowieku dociera do nas. Otrzymujemy ją poprzez wiarę na różne sposoby: w sakramentach, w katechezie, w lekturze Pisma Świętego, w codziennym pacierzu… i 32. raz w Płomieniu z Betlejem. 

Tak, to jest Płomień dla ciebie — Światło prawdy o Jezusie. A dzięki tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam. 

Betlejemskie Światło Pokoju otrzymamy od skautów ze Słowacji. Potem trafi do naszych chorągwi, hufców, kościołów, urzędów, szpitali, domów i… dalej biorąc udział w skautowej sztafecie. Weź je odważnie w swoje harcerskie ręce i podziel się nim z innymi. Tylko uważaj — łatwo jest utracić ten mały płomień. Silniejszy podmuch wiatru, rozkołysany nieuważnie lampion i… po płomyku. Zaopiekuj się zatem tym Światłem troskliwie. Bądź rozważny i ostrożny — tylko w ten sposób twoje Światło będzie mogło ciągle świecić. A jeśli w tym płomyku rozpoznajemy Jezusa, to tak samo musisz postępować ze swoją wiarą — pilnuj jej, nie zapomnij podsycać przez modlitwę, tak jak wymieniasz świeczkę, gdy się dopala. Osłaniaj od wiatru zła, który ją osłabia i może zgasić. To jest Światło dla ciebie, a dzięki tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia. 

Dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych młodych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju. To dla nas harcerzy wyjątkowa możliwość, aby poprzez służbę Bogu, Polsce i ludziom dawać innym nadzieję na pokój. Sami jednak musimy mieć pokój w sobie. Tak jak Światło: gdy je masz, możesz dać je innemu. Dlatego, jak widzisz, ważne jest, żebyś miał Światło w sobie. Żebyś miał wiarę w Jezusa, który przynosi pokój i nadzieję rodząc się w Betlejem. Daj to Światło drugiemu człowiekowi, a sam zobaczysz, że tobie niczego nie ubędzie. Bo wartości takie jak wiara, nadzieja, miłość podobnie jak światło — gdy się nimi dzielisz, one się mnożą. 

Nieś w sobie Płomień, którego Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem, nieś nie tylko w grudniu i nie tylko od Święta. Bądź uczciwym harcerzem, który słowa Przyrzeczenia Harcerskiego wypełnia treścią i się im nie sprzeniewierza. Dla którego Prawo Harcerskie jest kodeksem postępowania i sposobem na rozwiązywanie problemów i dylematów. W Betlejem rozpaliło się przed dwoma tysiącami lat Światło dla Ciebie, teraz w znaku Betlejemskiego Światła Pokoju trafia w twoje ręce. Strzeż go jak najcenniejszego skarbu i pomnażaj, dzieląc się z innym.