Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Triduum Paschalne

W czwartkowy wieczór Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. 
Pierwszy dzień Triduum Paschalnego, to dzień w którym uobecnia się Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W naszej parafii tradycyjnie na początku Mszy św. kwiaty i życzenia złożyli kapłanom przedstawiciele Rady Parafialnej, chóru i Margaretek.

Rankiem, jeszcze przed rozpoczęciem Triduum we wszystkich kościołach katedralnych ma miejsce szczególna msza św., tzw. Msza św. Krzyżma. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami, którzy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Podczas Mszy św. Krzyżma święcone są oleje chorych i  krzyżmo, które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich.

Podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej śpiewowi hymnu „Chwała na wysokości Bogu” ( nie śpiewano go przez cały Wielki Post ) towarzyszy bicie w dzwony. Zamilkną one aż do Wigilii Paschalnej.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament przenosi się procesyjnie do tzw. ciemnicy (na pamiątkę uwięzienia Chrystusa). Tam rozpoczyna się adoracja. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania tabernakulum pozostaje puste. Dzwony zastąpione są kołatkami, ogołaca się ołtarz z obrusa, świec i ozdób. 

źródło: KAI, materiały własne