Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczął się w niedzielę 14 lutego i potrwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie.
Jego celem jest podkreślenie znaczenia trzeźwości w życiu duchowym człowieka i zachęcanie do podejmowania postanowień o abstynencji.

„Trzeźwością pokonywać kryzys” – takie jest hasło 54. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, jak i całego roku pracy w Apostolstwie Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Nie przypadkowo ten temat został wybrany, bowiem w czasie obecnego kryzysu obserwujemy pogłębianie się problemów alkoholowych i innych uzależnień. Stale wzrasta i tak bardzo wysoka sprzedaż alkoholu. Wielu próbuje złagodzić swój lęk o zdrowie, o życie właśnie za pomocą napojów alkoholowych. Jest to przyczyna ogromnej liczby chorób, przedwczesnych zgonów, problemów finansowych i tragedii rodzinnych. Dlatego tak istotne jest uświadomienie Polakom, że bez trzeźwości nie jesteśmy w stanie pokonać żadnego kryzysu. Trzeźwość to podstawa wolnego, dobrego życia.

Tydzień Modlitw jest dla nas wspaniałą okazją, aby przez modlitwę i dobrowolną abstynencję wejść w okres Wielkiego Postu. Niech to będzie dla nas wszystkich czas prawdziwego nawrócenia.

Oto intencje poszczególnych dni:

14 II 2021 r. – Niedziela

Intencja: Modlitwa za ludzi pogrążonych w nałogach o łaskę nawrócenia i o dalsze trzeźwe życie.

Patron: Sługa Boży Mateusz Talbot

15 II 2021 r. – Poniedziałek

Intencja: Modlitwa za sprawujących władzę o odpowiedzialne stanowienie prawa wspierającego trzeźwość w naszej Ojczyźnie i stanowcze jego egzekwowanie.

Patron: Sługa Boży ks. Piotr Skarga

16 II 2021 r. – Wtorek

Intencja: Modlitwa za twórców kultury i ludzi mediów, aby promowali trzeźwość i dawali przykład życia wolnego od nałogów.

Patron: Św. Jan Paweł II

17 II 2021 r. – Środa Popielcowa

Intencja: Modlitwa za ojców i matki, aby budowali silne, wolne od nałogów rodziny.

Patron: Słudzy Boży Karol i Emilia Wojtyłowie

18 II 2021 r. – Czwartek po Popielcu

Intencja: Modlitwa za kapłanów, aby poprzez osobiste świadectwo dobrowolnej abstynencji od alkoholu przyczyniali się do trzeźwości wszystkich Polaków.

Patron: Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński

19 II 2021 r. – Piątek po Popielcu

Intencja: Modlitwa za ruchy abstynenckie i trzeźwościowe w naszej Ojczyźnie, aby ich działalność przyczyniła się do otrzeźwienia narodu.

Patron: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

20 II 2021 r. – Sobota po Popielcu

Intencja: Modlitwa za dzieci i młodzież, aby wolni od wszelkich nałogów z radością i odwagą świadczyli o Chrystusie.

Patron: Bł. Carlo Acutis

Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej online przed 54. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Bp Bronakowski podkreślił, że nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. „Nie będzie trzeźwej Polski bez mówienia prawdy o trudnych sprawach. Nie będzie trzeźwej Polski bez sprzeciwu wobec rozpijania Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych” – dodał.

Przypomniał również, że każdego dnia 57 osób traci życie z powodu alkoholu. Dodał również, że Polacy w ubiegłym roku wydali na alkohol ok. 40 mld zł.

Z kolei ks. Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, zwrócił uwagę na społeczne konsekwencje pandemii, wśród których znajdują się również uzależnienia. „Sytuacja jest dramatyczna. Wszystkie sytuacje stresowe prowokują do ucieczki od życia. Dlatego teraz jest jeszcze większa podatność na wszelkie uzależnienia” – stwierdził.

Ks. Dziewiecki podkreślił w kontekście pandemii i uzależnień znaczenie modlitwy i pokuty. „Kiedy się modlimy to sami sobie uświadamiamy, jakiej pomocy potrzebujemy i wtedy łatwiej mobilizujemy się. Chodzi nie tylko o problemy alkoholowe, ale o wszelkie uzależnienia. Modlitwa jest nam potrzeba, bo uwrażliwia nas na problemy, które mamy, i mobilizuje nas samych do korzystania z pomocy Boga” – stwierdził. Z kolei „pokuta to rodzaj świadectwa, że można żyć w wolności, że życie może nas bardziej cieszyć niż alkohol czy inne używki”. „Najlepszą formą profilaktyki uzależnień i środkiem wychodzenia z uzależnień jest radość życia” – dodał.

Ks. Dziewiecki zwrócił również uwagę, że podczas pandemii ważne jest zatroszczenie się o miłość małżeńską i rodzicielską. „Zachęcam do okazywania tej miłości przez obecność, ofiarność, czułość, cierpliwość. Zwłaszcza w sytuacjach lęku” – podkreślił.
 
 
Całą konferencję prasową można oglądnąć poniżej: