Światło z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem dotarło również do naszego kościoła. Betlejemskie Światło Pokoju przynieśli do nas harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa ze Skawiny, z 1 Drużyny Harcerzy „Róże Pustyni” im. Obrońców Tobruku oraz 10 Drużyny Harcerzy „Commando” im. por. Adama Bachledy – Curusia.
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła na ręce księdza proboszcza miało miejsce na początku Mszy św. Roratniej we wtorek 21 grudnia.
W tym roku po raz 31. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski.
Hasłem tegorocznej edycji BŚP jest „Światło Nadziei”. W czasach pandemii, podczas kolejnego Betlejemskiego Zlotu online jest ona potrzebna nie tylko harcerkom i harcerzom. Betlejemski Ogień ma rozświetlić serca każdego, kto zechce je przyjąć i dać wiarę w nadejście lepszego jutra i siłę do zmieniania świata. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom.
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Źródło: informacje własne, zhp.pl