Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Dni Krzyżowe – modlitwa o urodzaje

W poniedziałek 18 maja rozpoczęły się Dni Krzyżowe – 3 dni błagalnej modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych oraz za kraje głodujące.

Ze względu na epidemię w tym roku nie ma procesji do trzech krzyży na terenie naszej parafii, a jedynie w każdy dzień ksiądz pomodli się przy krzyżu i pokropi nasze pola uprawne o godz. 17.00. Następnie w czasie majówki w kościele wierni odśpiewają Litanię do Wszystkich Świętych i odmówią modlitwy, prosząc o urodzaje i uchronienie od klęsk żywiołowych. W poniedziałek ksiądz pomodlił się z grupą okolicznych mieszkańców przy krzyżu w Wielkich Drogach – Trzebolu, a we wtorek modlitwa będzie przy krzyżu w Paszkówce na skrzyżowaniu i w środę w Paszkówce za cmentarzem.

Poniedziałkowa modlitwa w czasie Mszy świętej była też dziękczynieniem za dar życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II w 100-lecie Jego urodzin.

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. 470 r. biskup Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX w. śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.