Delegacja dzieci oraz rodziców wzięła udział w spotkaniu Fundacji „Szlaki Papieskie” w krakowskiej kurii w sobotę 7 marca. Nasz klub reprezentowali również prezes Wiesław Jaskuła i wiceprezes Grzegorz Babski, a Gminę Brzeźnica – wójt Bogusław Antos, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej Wiesława Jarguz oraz delegacja uczniów i nauczycieli z dyr. Krystyną Korus ze Szkoły Podstawowej w Marcyporębie oraz ks. proboszcz z Marcyporęby – Jan Giądła.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem „Barki” i złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu kurii. Następnie Mszę św. w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odprawił abp Marek Jędraszewski.

Po Eucharystii, w Sali Królewskiej-Okna Papieskiego odbyło się spotkanie członków i sympatyków Fundacji.

Niewątpliwie Szlaki Papieskie to część życia Jana Pawła II, ale też to, co stanowi Polskę. Obrona Szlaków jest zatem obroną polskości (…). Czujemy na sobie wielką odpowiedzialność, by nic z tego wspaniałego i wielkiego dziedzictwa nie zostało uronione, ale żeby było dalej przekazywane. To nasze wspólne zadanie (…), zobowiązanie do miłości odpowiedzialnej! – mówił do zebranych metropolita.

Szlaki Papieskie zostały otwarte 26 maja 2003 r. w Rabce-Zdroju, utrwalając tym samym polskie ślady Jana Pawła II. Inicjatorem przedsięwzięcia był Społeczny Komitet Organizacyjny (przekształcony później w Fundację Szlaki Papieskie), złożony z przedstawicieli Krakowa oraz lokalnych władz samorządowych i parafii. Fundacja Szlaki Papieskie działa w Krakowie od roku 2003, pod patronatem honorowym kard. Stanisława Dziwisza i zajmuje się dokumentacją, a także opisem miejsc odwiedzanych przez Karola Wojtyłę.

Na terenie naszej gminy znajduje się fragment Szlaku Papieskiego „NIE LĘKAJCIE SIĘ”, który ma swój początek na Salwatorze w Krakowie, przy kaplicy św. Małgorzaty. Ulicą Księcia Józefa prowadzi do Piekar pod figurę Matki Bożej na cokole przy pałacu. Dalej do kościoła w Rącznej. Z Rącznej do Czernichowa, a następnie wędrujących papieskim szlakiem czeka przeprawa promem przez Wisłę do Brzeźnicy, i dalej do Marcyporęby i na wzniesienie Draboż w Bęczynie. Z Draboża do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie kończymy wędrówkę Szlakiem Papieskim.

Co roku w maju lub na początku czerwca nasz klub organizuje Rajd Papieski, który kończy się konkursami i modlitwą na Drabożu, przy kaplicy Miłosierdzia Bożego, która jest jednym z miejsc na papieskim szlaku.

Porządek nabożeństw

Msze św. w kościele parafialnym:

Niedziela i Święta:
6:30,
7:30,
8:15 (kościółek Sosnowice)
9:00,
10.00,
11:15,
17:00

Dni powszednie:
7:00,
17:00 (listopad - marzec w czwartki i pierwsze piątki),
18:00 (kwiecień - październik w czwartki i pierwsze piątki),
18:00 (maj, czerwiec, październik),

W soboty zawsze o 17:00 msza św. niedzielna

Spowiedź święta:

Przed i w czasie mszy świętych oraz w zapowiadanych w ogłoszeniach terminach

Kancelaria

Kancelaria czynna:

poniedziałek, piątek, sobota:
8:00 – 9:00

wtorek:
16:00 - 17:30

czwartek:
16:00 - 17:40 (w czasie letnim)
16.00 - 16.40 (w czasie zimowym)

Kancelaria nieczynna w każdą niedzielę, środę oraz we wszystkie święta kościelne i państwowe.

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego

ul. Pobiedr 1
34-113 Paszkówka

Proboszcz parafii: ks. Marek Holota
Telefon: 33 879-30-67

Numer konta bankowego:
51 8112 0008 0002 7502 2000 0010

Kontakt z administratorem strony internetowej: [email protected]