Na zakończenie lata zapraszamy na wycieczkę w góry. Powędrujemy Pasmem Policy w Beskidzie Żywieckim.
W drogę wyruszymy z parkingu przy kościele w Paszkówce w niedzielę 6.10.2024 o godzinie 8:00 (zbiórka o 7:45). Po ok. godzinie dojedziemy na parking w Sidzinie Wielkiej Polanie, skąd wyruszymy już pieszo czarnym szlakiem na Halę Krupową, następnie przejdziemy na szlak zielony na Okrąglicę do Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów, gdzie zobaczymy, oprócz wyjątkowej Drogi Krzyżowej, wiele tablic upamiętniających ludzi znanych oraz tych mniej znanych, którzy związani byli w jakimś stopniu z górami i często w nich zakończyli swój żywot. Wcześniej, o ile pogoda pozwoli, zobaczymy wspaniały widok z Hali Krupowej.
Po chwili zadumy przy Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów przejdziemy przez Kucałową Przełęcz do schroniska na Hali Krupowej (tak to schronisko się nazywa, niemniej jest to nieprawidłowa nazwa, gdyż Halę Krupową będziemy mijać wcześniej), gdzie będziemy mieć możliwość rozłożenia koców, posiedzenia na ławkach bądź tarasie schroniska, zrobienia ogniska lub zakupienia czegoś w schronisku – słowem, spędzenia czasu tak, jak na niedzielne popołudnie przystało. Nieopodal schroniska jest bacówka, gdzie od bacy lub jego żony można zakupić sery owcze, żętycę (żentycę – jak kto woli) oraz jest także źródło ze wspaniałą wodą.
Trasa z parkingu do schroniska z wizytą na Okrąglicy to około 2 godziny. Przy schronisku spędzimy około 1 – 2 godziny. Powrót tym samym szlakiem, ale już z pominięciem Okrąglicy zajmie nam godzinę. Na parkingu powinniśmy być z powrotem na 15.00 – 16.00 i jeszcze ponad godzinę drogi do Paszkówki, czyli wrócimy około 17.00 – 17.30.
Naszym przewodnikiem będzie, znany nam już i lubiany p. Robert Jaskot, który obiecał kilka ciekawych opowieści min. o tym, co wydarzyło się na Policy w roku 1969 oraz o tajemnicach związanych z tym wydarzeniem. Ponieważ nasza trasa będzie przez krótki odcinek wiodła legendarnym, Głównym Szlakiem Beskidzkim, dowiemy się również więcej o tym szlaku.
Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu się na wędrówkę, ponieważ w górach jest już jesień, a przekroczymy 1200 m wysokości, więc w październiku może być już chłodno. Zatem co ze sobą zabrać?
– przeciwdeszczówki,
– odpowiednie obuwie,
– ciepłe ubranie do plecaka (lub na siebie)
– pozytywne nastawienie,
– koce (mogą się przydać podczas odpoczynku przy schronisku)
Gdzie i kiedy uczestniczyć w niedzielnej Mszy św?
Kościół w Paszkówce:
- rano o 6:45
- lub sobota o 17:00 (Msza niedzielna)