Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Schola włączyła się w obchody 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Zakopanego

W czerwcu mija dwadzieścia pięć lat od wizyty papieża Jana Pawła II na Podhalu, a także jego ważnych słów o obronie krzyża. Archidiecezja Krakowska wraz z miastem Zakopane, Powiatem Tatrzańskim oraz województwem małopolskim zaprosiła do włączenia się w akcję społeczną #NieWstydzęSięKrzyża i dania świadectwa swojej wiary.

Prawie 1600 osób z całej Polski, ale i naprawdę odległych zakątków świata włączyło się w akcję. Również nasza schola parafialna Perełki Maryi wzięła w niej udział.

Z otrzymanych materiałów powstała mozaika, która pojawi się na ołtarzu podczas Mszy św. rocznicowej pod Wielką Krokwią w poniedziałek 6 czerwca o godzinie 18.00.

Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Starosta Tatrzański Piotr Bąk poinformował o licznej reprezentacji na liturgii samorządowców, na wzór obecności górali przed 25 laty, którzy złożyli hołd Ojcu Świętemu. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. wiernych, którzy zgromadzą się na terenie Wielkiej Krokwi. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Zakopane, w trakcie nabożeństwa o oprawę zadbają połączone kapele góralskie, które nawiążą tradycją do wydarzeń mających miejsce podczas papieskiej pielgrzymki w 1997 r.

Na Mszę św. serdecznie zaprasza Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski:

Umiłowani Bracia i Siostry!

W obecnym roku Kościół w Polsce przeżywać będzie 25. rocznicę VI pielgrzymki świętego Jana Pawła II Wielkiego do Ojczyzny. Trwająca od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku podróż apostolska Ojca Świętego utkana była wówczas z wielu wydarzeń – od 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu przez europejskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, mające miejsce w Gnieźnie, po krakowskie uroczystości jubileuszowe 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego. Niezapomnianym elementem pielgrzymki był także pobyt Papieża na Podhalu. Hołd złożony przez polskich górali licznie zgromadzonych pod zakopiańską Wielką Krokwią, poświęcenie kościoła na pobliskich Krzeptówkach, wizyta w kościele Najświętszej Rodziny
i spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlitwa różańcowa na ludźmierskich błoniach – głęboko zapisały się w sercach i świadomości mieszkańców górskich terenów naszej Ojczyzny.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz” (Jan Paweł II, Homilia, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Nawiązując do tych wydarzeń, Konferencja Episkopatu Polski, której 392. Zebranie Plenarne odbędzie się w dniach od 6 do 7 czerwca br. w zakopiańskim Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, będzie świętować jubileusz wizyty Ojca Świętego. Również Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie, które głosił św. Jan Paweł II Wielki. W tym duchu zapraszam do Zakopanego delegację z każdej parafii naszej Archidiecezji: dzieci pierwszokomunijne, młodzież – szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, całe rodziny, osoby życia konsekrowanego. O udział w strojach regionalnych szczególnie proszę członków Związków Podhalan, różnego rodzaju stowarzyszeń oraz zespołów całego Podhala. Wszystkich pragnących wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu jubileuszowym zapraszam na dzień 6 czerwca br. pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Eucharystia z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Z nadzieją na spotkanie u stóp krzyża na Giewoncie udzielam pasterskiego błogosławieństwa

 

X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski