Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Święto Miłosierdzia Bożego – Dzień Dobra

Święto Miłosierdzia Kościół obchodzi w I niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 24 kwietnia 2022. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.

Wcześniej, jako pierwszy wpisał je do kalendarza liturgicznego kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej w roku 1985, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski św. Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce.

 

Najbliższa niedziela 24 kwietnia to również patronalne święto Caritas w całej Polsce. Będzie w tym roku obchodzona pod hasłem „Dzień dobra”.
Chcemy pokazać, jak wiele dobra dzieje się wokół nas dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. W wielu miejscowościach odbędą się uroczystości zorganizowane przez Szkolne Koła Caritas lub Parafialne Zespoły Caritas.

Wojna w Ukrainie przeszkodziła nam w przygotowaniach do uroczystości, ale też nadała im nowy kontekst. Większość organizowanych akcji zmieniła charakter i stała się imprezami integracyjnymi. Będą to koncerty, kiermasze, dzielenie się dobrym słowem i częstowanie ciastami, pikniki, ale też duży festyn w Parku Miejskim w Nowym Targu, Dzień Solidarności z Ukrainą w Stadnikach, festyn parafialny w Skawinie-Ogrodach czy Dzień Dobrych Myśli w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. Krakowska Caritas tego dnia organizuje 6 spotkań wielkanocnych dla uchodźców z Ukrainy obrządków wschodnich dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Hotelowego.

Łagiewniki – u źródeł miłosierdzia

Wolontariusze i pracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej Dzień Dobra spędzą dzieląc się z pielgrzymami słodkimi prezentami – krówkami z cytatami o Bożym miłosierdziu i glinianymi serduszkami wykonanymi przez osoby niepełnosprawne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Tradycyjnie co roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego do miejsca, w którym żyła i zmarła św. s. Faustyna Kowalska, nazywana sekretarką Bożego miłosierdzia, przybywają tłumy. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy osób.

Tu w kaplicy Sióstr znajduje się oryginał obrazu „Jezu ufam Tobie”, skąd codziennie na cały świat za pośrednictwem Internetu, a na całą Polskę za pośrednictwem TVP 3 transmitowana jest koronka do Bożego miłosierdzia. Tutaj zbudowana ze składek wiernych z całego świata powstała bazylika Bożego miłosierdzia, gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu podczas swej ostatniej pielgrzymki do Polski.

Przez cały dzień w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stać będzie namiot Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w którym pracownicy i wolontariusze będą udzielać informacji o Caritas, rozdawać materiały o działalności Caritas, słodkości z cytatami o Bożym miłosierdziu i pamiątkowe gliniane serduszka wykonane przez osoby niepełnosprawne z prowadzonego przez krakowską Caritas Warsztatu Terapii Zajęciowej w Spytkowicach.

Miejsca, które są domem

Organizacją ogólnopolskiego wydarzenia zajęła się Caritas Polska. Ona też stworzyła stronę internetową dziendobra.pl, gdzie opisane są lokalne i ogólnopolskie inicjatywy.

Muzycznym motywem Dnia Dobra jest piosenka „Nasz dom” (muzyka – Jan Smoczyński, Mateusz Otremba, słowa – Tomasz Kruczek, Mateusz Otremba, Jan Smoczyński, Sylwia Smoczyńska, Agnieszka Musiał). Partnerem przy produkcji utworu jest firma Mastercard.

Ambasadorką Dnia Dobra została Ida Nowakowska, popularna dziennikarka i prezenterka, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

– Idea tego święta jest mi bardzo bliska. Dom, pełen ciepła i życzliwości, jest dla każdego najważniejszym życiowym oparciem, podobnie jak pomocni ludzie wokół. Cieszę się, że mogę wziąć udział w przedsięwzięciu, które służy podkreśleniu znaczenia tych istotnych wartości – mówi Ida Nowakowska.

W tle organizowanych wydarzeń odbędzie się zbiórka na miejsca, które są domem. Krakowska Caritas zgłosiła do akcji dwie takie placówki:

– Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Kraków

Ośrodek świadczy całodobową pomoc osobom, które ze względu na zaistniałą w rodzinie sytuację, w tym zagrożenie życia, muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Zakres pomocy oprócz schronienia obejmuje także zapewnienie specjalistycznego wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego,  pedagogicznego, prawnego,  socjalnego. Po opuszczeniu Ośrodka beneficjenci mogą w dalszym ciągu korzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy. Ośrodek wspiera osoby doświadczające przemocy także spoza archidiecezji krakowskiej w formie rozmów telefonicznych, e-maili, itp.

– Centrum Caritas ŻywieckaKraków

W tym miejscu przez wiele lat funkcjonował Dom Matki i Dziecka dla zagrożonych bezdomnością kobiet z małymi dziećmi i kobiet w ciąży. W chwili obecnej służy kobietom z dziećmi, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską inwazją. W Centrum przy ul. Żywieckiej Caritas Archidiecezji Krakowskiej wspiera 60 ukraińskich kobiet i dzieci poprzez zapewnienie schronienia, wyżywienia, środków czystości oraz rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Tutaj otrzymują również niezbędne informacje odnośnie pomocy innych organizacji i instytucji. Dla zrozpaczonych kobiet to miejsce, jak same mówią, jest namiastką ich domów, które musiały pozostawić w Ukrainie.

Wesprzeć placówki Caritas, które są domem, będzie można:

  • wrzucając datki do specjalnych puszek Dnia Dobra,
  • wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł),
  • dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl.

Zawsze można też wesprzeć je poza akcją, wspierając Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Więcej informacji na www.krakowcaritas.pl

Więcej informacji o Dniu Dobra na www.dziendobra.pl

źródło: diecezja.pl, misericors.org