Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Wielki Post w naszej parafii – informacje

Zbliża się okres Wielkiego Postu. W niedzielę 23 lutego wystawieniem Najświętszego Sakramentu i adoracją w ciszy po każdej Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo 40 godzinne.  W poniedziałek i wtorek adoracja od godz. 16.00 do 17.00. Podczas adoracji w sposób szczególny będziemy się modlić o trzeźwość, za podejmujących walkę z nałogami w przypadającym w tym tygodniu 53 Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

26 lutego przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00 i 18.00 i w Sosnowicach o godz. 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.

W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post, czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy, ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania.

Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia.

W Środę Popielcową rozpoczyna się również okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Pamiętajmy, że jest to czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymujemy się więc od hucznych zabaw, tańców.

Nabożeństwa Wielkopostne w naszej parafii:

W piątki Droga Krzyżowa rano po Mszy św. ok. godz. 7.30 oraz o godz. 16.30, a następnie wieczorna Msza św. o godz. 17.00.

W niedziele Wielkiego Postu o 15.30 Droga Krzyżowa, a o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Rekolekcje wielkopostne będą w naszej parafii od piątej niedzieli Wielkiego Postu od 29 do 31 marca.

Gorąco zachęcamy do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.