Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Rejon Skawina zaprasza do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Rozpocznie się ona 19 marca Mszą św. o godz. 18.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie.
Informujemy, że na EDK 30-40 km trasy pokonywane są nocą, w milczeniu, samotnie lub w małych grupkach i wymagają bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego oraz dużej odporności na trud i zmęczenie. Więcej informacji oraz rejestracja – na stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (www.edk.org.pl).

Pakiet uczestnika EDK 2021 (w skład pakietu wchodzą: smycz, zakładka magnetyczna, rozważania 2020+2021):

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

REWOLUCJA PIĘKNYCH LUDZI

 

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku rzucił wyzwanie:

„Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości Boga”. Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno. 

Gdzie i kiedy w Skawinie?

Główne wyjście – 19.03.2021, po Mszy św. o godz. 18:00 i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem; w kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie.

Ponadto zachęcamy do indywidualnych wyjść, w dogodnych dla siebie terminach.

Do wyboru są dwie trasy – św. Faustyny do Wadowic (długość trasy – 42 km, suma podejść – 517 m) i św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej (długość trasy – 31 km, suma podejść – 1054 m).


Jakie są standardy EDK?

Msza święta – zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.

Noc – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.

Trud – opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.

Milczenie – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.

Samotność – oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.

Rozważania EDK – wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

Dla kogo jest EDK?

EDK jest dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej. Są zdolni podjąć wyzwanie i przejść nocą, samotnie, w milczeniu ok. 40 km, zmagając się z własnymi słabościami, czasem z trudnymi warunkami atmosferycznymi; zimnem, wiatrem, deszczem. Jest dla ludzi, którzy pragną przekraczania własnych granic, są otwarci na głębokie przeżycia duchowe, są gotowi oddać się medytacji i modlitwie podczas całonocnej wędrówki. Dla takich ludzi EDK może stać się najbardziej świadomą Drogą Krzyżową w ich życiu, Drogą prowadzącą do spotkania z BOGIEM, Drogą przemiany ich serca.

Jak się przygotować?

Motywacji do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba szukać we własnej duchowości. Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijno-duchowej, a osoby decydujące się na udział robią to na własną odpowiedzialność.

Informacje i rejestracja na stronie – https://www.edk.org.pl/trasy.html.

Zapraszamy do udziału!

Jadwiga Grabowska-Wydra
lider EDK Rejonu Skawina