Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Salezjański Wolontariat Misyjny dziękuje za ofiarność

Młodzież Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z ks. Andrzejem dziękuje za ofiary zebrane na tacę i do puszek.  Na potrzeby misji zebrano kwotę 8250 zł.
W niedzielę 16 maja młodzież Wolontariatu z księdzem Andrzejem Polichtem gościła w naszej parafii. W czasie przedpołudniowych Mszy św. ksiądz Andrzej głosił kazania, a przedstawiciele młodzieży świadectwa oraz zbierali ofiary do puszek. Dużym zainteresowaniem cieszył się wśród parafian sklepik, w którym można było nabyć dewocjonalia, ręcznie wykonane na misjach pamiątki religijne, a prawdziwym hitem okazała się kawa „Z misją dla Afryki”.

Wolontariusze ofiarowują swój czas, wiedzę i umiejętności, aby służyć najbardziej potrzebującym w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej lub Azji poprzez wolontariat w Polsce i za granicą. Najważniejsze w pracy wolontariusza misyjnego jest dzielenie się świadectwem chrześcijańskiego życia osoby świeckiej. Żyjąc wśród tych, do których jesteśmy posłani, wykonujemy konkretną pracę na rzecz innych i jesteśmy żywymi świadkami miłości Jezusa Chrystusa. Bo wolontariat misyjny to „Ewangelia w działaniu”, czyli przekazywanie ludziom orędzia Ewangelii poprzez działania odpowiadające na najpilniejsze potrzeby bliźnich.

Jak piszą na swojej stronie: Pierwszym krokiem do wyjazdu na misje jest zaangażowanie w kraju. Przez ten czas przygotujesz się do wyjazdu, rozwiniesz swoje mocne strony, poznasz lepiej SWM i innych wolontariuszy. Jest cała paleta zajęć, które pozwolą Ci stać się częścią misyjnego świata jeszcze przed wyjazdem. Czas pomocy misjom na pewno nie będzie stracony, a dzięki niemu będzie łatwiej zdecydować o miejscu wyjazdu i rodzaju pracy wykonywanej na wolontariacie zagranicznym. Wymagamy co najmniej rocznego zaangażowania w Polsce, choć tak naprawdę czasu nie liczymy, tylko dajemy z siebie jak najwięcej!

Jednocześnie z zaangażowaniem na rzecz misji wolontariusze biorą udział w spotkaniach formacyjnych. To czas odkrywania i budowania swojego powołania misyjnego, a także praktycznego przygotowania do pracy w innej kulturze i w odmiennych warunkach.

W połowie listopada zaczynamy proces wyboru wolontariuszy na kolejny rok. Pierwszym krokiem, jest złożenie podania o wyjazd na misje, którego wzór każdego roku koordynator rozsyła do wolontariuszy. Po złożeniu podania, podczas grudniowego zjazdu wolontariuszy, ma miejsce rozmowa z księdzem oraz koordynatorem wolontariuszy. Na podstawie podania i rozmowy, a przede wszystkim tego jak zdołaliśmy się nawzajem poznać, podejmujemy decyzję o wyjeździe wolontariusza.
Teraz zaczynamy układankę! Staramy się dopasować jak najlepiej placówki misyjne, które zgłosiły nam potrzebę pomocy wolontariusza do umiejętności wolontariuszy gotowych do wyjazdu na misje. Zaproponujemy ci optymalne według nas miejsce i pracę, a ostateczną decyzję podejmiemy wspólnie.

Przygotowanie do wyjazdu obejmuje: wykonanie niezbędnych szczepień i badań lekarskich, załatwienie formalności wizowych, podszkolenie języka (i zaliczenie wewnętrznego egzaminu), zakup biletu, współfinansowanie kosztów wyjazdu, szkolenie przedwyjazdowe i dzień skupienia. Przed wyjazdem na misje trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat danego kraju, placówki misyjnej i jak najlepiej przygotować się pod kątem planowanej pracy. Jednym z najważniejszych momentów jest przyjęcie krzyża misyjnego, podkreślającego gotowość do dzielenia się świadectwem wiary.

Podczas pobytu na placówce misyjnej codziennie dzielisz się świadectwem wiary poprzez solidne wykonywanie swoich obowiązków oraz przebywanie z ludźmi, do których zostałeś posłany.

Każdego roku po powrocie wolontariuszy z misji, organizujemy specjalne spotkanie podczas którego dzielimy się w naszym gronie przeżyciami, zastanawiamy się nad tym co udało nam się zrobić podczas wyjazdu, czego się nauczyliśmy oraz co dalej zrobić z naszym doświadczeniem.

Po powrocie z misji przez co najmniej rok wolontariusze angażują się w działalność na rzecz misji, jeszcze pełniej dzieląc się świadectwem pracy na misjach w parafiach, szkołach, w Wioskach Świata, w swoim środowisku oraz towarzysząc w formacji osobom przygotowującym się do wyjazdów.

skorzystano z informacji na stronie: Salezjański Wolontariat Misyjny