Msze św. w niedziele i święta: 6:45, 8:15 (kościółek Sosnowice), 9:30, 11:15 ,17:00
ul. Pobiedr 1 I 34-113 Paszkówka
33 879-30-67

Świętowaliśmy 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W tym roku w Paszkówce odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Świętowanie 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się uroczystą Mszą św. o godz. 8:00 w kościele w Paszkówce. 
Następnie uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz wraz z Orkiestrą OSP Sosnowice. 
Od godz. 9.00 przy kościółku w Sosnowicach trwały zapisy do Niepodległościowego Biegu Przełajowego zorganizowanego przez Parafialny Uczniowski Klub Sportowy POBIEDR. Bieg został podzielony na kilka kategorii:
kategoria 1 to klasy I do III, kategoria 2: klasy IV do VI, kategoria 3 to klasy VII i VIII oraz do kategoria 4 – młodzież i dorośli. Cała trasa biegu dla kategorii 4 to dystans 1,6 km. Kategorie 3,2,1 miały do przebiegnięcia wyznaczone na trasie, krótsze odcinki. Meta dla wszystkich kategorii znajdowała się na rynku w Paszkówce.
Po zakończeniu biegu głównego, na rynku w Paszkówce odbył się krótki bieg (wokół kościoła) dla najmłodszych (zerówka i młodsi niż zerówka).

Na zakończenie, po dekoracji zwycięzców, zgromadzeni zawodnicy i kibice zaśpiewali wspólnie Hymn Polski w ramach akcji Niepodległa do Hymnu! I to nie był jeszcze koniec, ponieważ na rynku klub przygotował kawę, herbatę i poczęstunek – wyśmienity bigos – dla zawodników, ale również dla kibiców i gości oraz wspólne śpiewanie z gitarą pieśni i piosenek patriotycznych. I tak w świątecznej i radosnej atmosferze, którą dopełniła słoneczna pogoda, nadeszło południe i drugi raz w tym dniu zaśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

Organizatorami uroczystych obchodów Święta Niepodległości byli: Wójt Gminy Brzeźnica, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Pobiedr”w Paszkówce oraz Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Partnerami obchodów byli: 51 Drużyna Harcerska „Wędrownicy” z Brzeźnicy oraz 17 Gromada Zuchowa „Dzielne Lwy”  Brzeźnicy.

Więcej zdjęć z biegu i śpiewania Hymnu – na stronie PUKS POBIEDR…

Artykuł i zdjęcia z uroczystości w kościele i na cmentarzu – na stronie CKiP w Brzeźnicy…

Zdjęcia: materiały własne, PUKS POBIEDR, CKiP Brzeźnica

Więcej zdjęć z biegu i śpiewania Hymnu…